Byc po jasnej stronie mocy, Pliki różne i różniste, Lekcje na podstawie SW Przebudzenie mocy
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
//-->GODZINA WYCHOWAWCZAGIMNAZJUMBYĆ PO JASNEJSTRONIE MOCYAutorka scenariusza:Joanna Kuchta, nauczycielka języka polskiegoCele lekcji:Uczeń:• samodzielnie gromadzi informacje na temat sagifilmowej „Gwiezdne wojny”,• posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozy-tywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawyzwiązane z wartościami,• omawia na podstawie sagifilmowej „Gwiezdnewojny” podstawowe, ponadczasowe zagadnienia(np. przyjaźń, solidarność, sprawiedliwość),• formułuje kodeks klasowy.45 minkrzesła należy umieścić na planie okręgu. Uczestnicyzajęć zajmują miejsca.2. Uczniowie wysłuchują prezentacji dotyczącej rycerzyJedi. Przykładowe ciekawostki znajdują się wMate-riałach dla nauczyciela.Prowadzący może je przedsta-wić, aby uatrakcyjnić przekaz.Źródłemwiarygodnychinformacji jest strona www.disney.pl/star-wars.Faza realizacyjna1. Nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup. W tym celunajpierw wybiera pięciu uczniów, którym wręcza ko-lorowe kapelusze lub miecze. Wskazani przez nauczy-ciela liderzy zespołów dobierają członków swojej gru-py. Uczniowie z poszczególnych grup zajmują miejscaobok siebie.2. Nauczyciel informuje,żepodczas lekcji poszcze-gólne drużyny rozważą, co należy zrobić, by być pojasnej stronie Mocy. Najpierw prowadzący zajęciaprzypomina (bądź wyjaśnia),żekolor kapelusza/miecza jest wyznacznikiem kierunku opracowaniazagadnienia:• biały – uczniowie z tego zespołu powinni zachowaćobiektywizm, neutralność, przytoczyć fakty, dane;• czerwony – grupa ma zaprezentować swoje emocje,subiektywne wrażenia związane z zagadnieniem;• czarny – w wypowiedzi tej drużyny będzie domino-wał pesymizm; zwróci ona uwagę na wady, niedocią-gnięcia, trudności;•żółty– zespół spojrzy na opracowywaną kwestięz optymizmem; wskaże związane z nią korzyści, za-lety, marzenia;• zielony – grupa dostrzeże możliwości, pomysły, ideeodnoszące się do omawianego zagadnienia.Nauczyciel będzie prowadził dyskusję, więc ma atry-but w kolorze niebieskim (jest obserwatorem porząd-kującym i kontrolującym tok myślenia).3. Prowadzący zajęcia rozpoczyna dyskusję inspirowanąpytaniem:Co należy zrobić,żebybyć po jasnej stronieMocy?Na przygotowanie stanowiska uczestnicy zajęćmają około 10 minut.1Metody nauczania:• metoda aktywizująca – metoda myślowych kapeluszy,• praca w grupach.Formy pracy:• indywidualna, grupowa, zbiorowa.Środki dydaktyczne:• sagafilmowa „Gwiezdne wojny”:cz. I–IV w reż. George’a Lucasa,cz. V w reż. Irvina Kershnera,cz. VI w reż. Richarda Marquanda,• karta pracy.Przygotowanie do lekcji:Chętny uczeń lub chętni uczniowie (najlepiej fani„Gwiezdnych wojen”) przygotowuje/przygotowują nazajęcia wiadomości na temat rycerzy Jedi. W celu uatrak-cyjnienia lekcji uczniowie mogą także wcześniej wy-konać kolorowe miecze Jedi (zastąpią one kapelusze).Forma i materiały dowolne, zależnie od pomysłowościi możliwości uczniów. Nauczyciel określa kolory mieczy(czerwony, czarny, biały,żółty,zielony i niebieski).Przebieg lekcji:Faza wprowadzająca1. Nauczyciel wraz z uczniami przygotowuje salę do za-jęć:ławkipowinny zostać ustawione podścianami,GIMNAZJUMGODZINA WYCHOWAWCZA4. Prezentacja wypracowanego podejścia odbywa sięw określonej kolejności. Wypowiedzi poszczególnychgrup mogą być modyfikowane w zależności od tego, copowiedzą przedmówcy.• Pierwsi zabierają głos członkowie grupy białych mie-czy/kapeluszy. Przedstawiają kodeks Jedi (np.Nie maemocji – jest spokój. Nie ma ignorancji – jest wie-dza. Nie ma namiętności (pasji) – jest pogoda ducha.Nie ma chaosu – jest harmonia. Nie maśmierci– jestMoc)oraz wybrane nauki Yody.• Kolejny zespół – czerwone miecze/kapelusze – pre-zentuje swoje uczucia, które wzbudzają w nim zasadyrycerzy Jedi. Prawdopodobnie większość wymienio-nych emocji będzie pozytywna, związana ze spoko-jem, z poczuciem bezpieczeństwa, równowagą.• Następnie wypowiadają się członkowie drużyny czar-nych mieczy/kapeluszy, która ma wskazać negatywneaspektyżyciaw zgodzie z kodeksem Jedi. Przykłado-wo uczniowie mogą zauważyć,żezgodnie z zasada-mi Jedi nie wolno się wiązać się zżadną żywąistotą,co może oznaczać samotność.• Po przeanalizowaniu minusów bycia rycerzem Jedi głoszabiera grupażółtychkapeluszy/mieczy, która przedsta-wia korzyści płynące ze stosowania określonych zasad,np. dają one gwarancję zachowania ponadczasowychwartości takich jak harmonia, spokój, sprawiedliwość.• Jako ostatnia wypowiada się grupa zielonych kapelu-szy/mieczy – przedstawia kolejne zasady, które wartostosować wżyciu(inne niż te, które do tego momentuzostały wymienione).5. Uczniowie rozważają, co to znaczy być po jasnej stro-nie Mocy (np. być dobrym, prawym, postępować zgod-nie z ustalonymi zasadami itd.).6. Każda grupa formułuje i zapisuje na plakacie jeden punktokreślający postępowanie godne jasnej strony Mocy.Gotowa plansza z klasowym kodeksem wzorowanym nazasadach Jedi zostaje zawieszona w widocznym miejscu.Faza podsumowującaNauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Każdy z uczest-ników zajęć indywidualnie wykonuje zamieszczone w niejzadanie. Po zakończeniu pracy osoby chętne odczytująswoje odpowiedzi. Prowadzący podsumowuje zajęcia.Materiały dla nauczycielaCiekawostki dotyczące wybranych rycerzy JediYodaJedną z ważnych postaci w zakonie Jedi był liczący 900lat mistrz Yoda. Nie imponował posturą (66 cm wzrostu),ale znakomicie władał mieczemświetlnym.Przez ponad800 lat jako Wielki Mistrz Rady Jedi zajmował się szkole-niem młodych rycerzy. Gdy Imperium doszło do władzy,Yoda postanowił się ukryć i poczekać na kolejne pokole-nie silnych Mocą wojowników, do którego należał LukeSkywalker.ShutterstockObi-Wan KenobiObi-Wan Kenobi brał udział w wojnach klonów i uczyłmłodego Anakina Skywalkera korzystać z dobrodziejstwMocy. Jego uczeń opowiedział się jednak po stronie złai zdradził ideały Jedi. Gdy Imperium doszło do władzy,Obi-Wan ukrył się, by kiedyś powrócić i stawić czoła złuze swym nowym uczniem, Lukiem Skywalkerem.Mace WinduBył członkiem Rady Jedi. Walczył mieczem ofioletowymostrzu. Potrafiłwyczuć mrok w sercu Anakina. Niestety,zbyt późno odkrył intrygę Palpatine’a i został pierwsząofiarą Dartha Vadera.2KARTA PRACYWORKSHEET 4WOJNA NIKOGOWIELKIM NIE CZYNIZ podanych aforyzmów Yody wybierz ten, który jestwedług Ciebie najważniejszy. Uzasadnij swój wybór.Wojna nikogo wielkim nie czyni.Przywiązanie prowadzi do zazdrości. Cieniem chciwości jest ono.Pozbywać się wszystkiego ucz się, co boisz stracić się.Pamiętaj, czego się nauczyłeś. Ocalić cię to może!Niesamowity Wszechświat jest.Aby dotrzeć do celu, prostąścieżkąnie pójdziemy.Rozmiar to nie wszystko. Mniejsi w liczbie jesteśmy, ale więksi w umyśle.Pozostawiony nikt nie będzie.Wokół nas jest to, co potrzebujemy, aby wygrać.Oszukać was oczy mogą.Niegrzecznie jest się spóźniać.Nikogo w tyle zostawiać nie można.Imię i nazwiskoDataKlasa3 [ Pobierz całość w formacie PDF ]
zanotowane.pl doc.pisz.pl pdf.pisz.pl lemansa.htw.pl
//-->GODZINA WYCHOWAWCZAGIMNAZJUMBYĆ PO JASNEJSTRONIE MOCYAutorka scenariusza:Joanna Kuchta, nauczycielka języka polskiegoCele lekcji:Uczeń:• samodzielnie gromadzi informacje na temat sagifilmowej „Gwiezdne wojny”,• posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozy-tywnych i ich przeciwieństw oraz określa postawyzwiązane z wartościami,• omawia na podstawie sagifilmowej „Gwiezdnewojny” podstawowe, ponadczasowe zagadnienia(np. przyjaźń, solidarność, sprawiedliwość),• formułuje kodeks klasowy.45 minkrzesła należy umieścić na planie okręgu. Uczestnicyzajęć zajmują miejsca.2. Uczniowie wysłuchują prezentacji dotyczącej rycerzyJedi. Przykładowe ciekawostki znajdują się wMate-riałach dla nauczyciela.Prowadzący może je przedsta-wić, aby uatrakcyjnić przekaz.Źródłemwiarygodnychinformacji jest strona www.disney.pl/star-wars.Faza realizacyjna1. Nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup. W tym celunajpierw wybiera pięciu uczniów, którym wręcza ko-lorowe kapelusze lub miecze. Wskazani przez nauczy-ciela liderzy zespołów dobierają członków swojej gru-py. Uczniowie z poszczególnych grup zajmują miejscaobok siebie.2. Nauczyciel informuje,żepodczas lekcji poszcze-gólne drużyny rozważą, co należy zrobić, by być pojasnej stronie Mocy. Najpierw prowadzący zajęciaprzypomina (bądź wyjaśnia),żekolor kapelusza/miecza jest wyznacznikiem kierunku opracowaniazagadnienia:• biały – uczniowie z tego zespołu powinni zachowaćobiektywizm, neutralność, przytoczyć fakty, dane;• czerwony – grupa ma zaprezentować swoje emocje,subiektywne wrażenia związane z zagadnieniem;• czarny – w wypowiedzi tej drużyny będzie domino-wał pesymizm; zwróci ona uwagę na wady, niedocią-gnięcia, trudności;•żółty– zespół spojrzy na opracowywaną kwestięz optymizmem; wskaże związane z nią korzyści, za-lety, marzenia;• zielony – grupa dostrzeże możliwości, pomysły, ideeodnoszące się do omawianego zagadnienia.Nauczyciel będzie prowadził dyskusję, więc ma atry-but w kolorze niebieskim (jest obserwatorem porząd-kującym i kontrolującym tok myślenia).3. Prowadzący zajęcia rozpoczyna dyskusję inspirowanąpytaniem:Co należy zrobić,żebybyć po jasnej stronieMocy?Na przygotowanie stanowiska uczestnicy zajęćmają około 10 minut.1Metody nauczania:• metoda aktywizująca – metoda myślowych kapeluszy,• praca w grupach.Formy pracy:• indywidualna, grupowa, zbiorowa.Środki dydaktyczne:• sagafilmowa „Gwiezdne wojny”:cz. I–IV w reż. George’a Lucasa,cz. V w reż. Irvina Kershnera,cz. VI w reż. Richarda Marquanda,• karta pracy.Przygotowanie do lekcji:Chętny uczeń lub chętni uczniowie (najlepiej fani„Gwiezdnych wojen”) przygotowuje/przygotowują nazajęcia wiadomości na temat rycerzy Jedi. W celu uatrak-cyjnienia lekcji uczniowie mogą także wcześniej wy-konać kolorowe miecze Jedi (zastąpią one kapelusze).Forma i materiały dowolne, zależnie od pomysłowościi możliwości uczniów. Nauczyciel określa kolory mieczy(czerwony, czarny, biały,żółty,zielony i niebieski).Przebieg lekcji:Faza wprowadzająca1. Nauczyciel wraz z uczniami przygotowuje salę do za-jęć:ławkipowinny zostać ustawione podścianami,GIMNAZJUMGODZINA WYCHOWAWCZA4. Prezentacja wypracowanego podejścia odbywa sięw określonej kolejności. Wypowiedzi poszczególnychgrup mogą być modyfikowane w zależności od tego, copowiedzą przedmówcy.• Pierwsi zabierają głos członkowie grupy białych mie-czy/kapeluszy. Przedstawiają kodeks Jedi (np.Nie maemocji – jest spokój. Nie ma ignorancji – jest wie-dza. Nie ma namiętności (pasji) – jest pogoda ducha.Nie ma chaosu – jest harmonia. Nie maśmierci– jestMoc)oraz wybrane nauki Yody.• Kolejny zespół – czerwone miecze/kapelusze – pre-zentuje swoje uczucia, które wzbudzają w nim zasadyrycerzy Jedi. Prawdopodobnie większość wymienio-nych emocji będzie pozytywna, związana ze spoko-jem, z poczuciem bezpieczeństwa, równowagą.• Następnie wypowiadają się członkowie drużyny czar-nych mieczy/kapeluszy, która ma wskazać negatywneaspektyżyciaw zgodzie z kodeksem Jedi. Przykłado-wo uczniowie mogą zauważyć,żezgodnie z zasada-mi Jedi nie wolno się wiązać się zżadną żywąistotą,co może oznaczać samotność.• Po przeanalizowaniu minusów bycia rycerzem Jedi głoszabiera grupażółtychkapeluszy/mieczy, która przedsta-wia korzyści płynące ze stosowania określonych zasad,np. dają one gwarancję zachowania ponadczasowychwartości takich jak harmonia, spokój, sprawiedliwość.• Jako ostatnia wypowiada się grupa zielonych kapelu-szy/mieczy – przedstawia kolejne zasady, które wartostosować wżyciu(inne niż te, które do tego momentuzostały wymienione).5. Uczniowie rozważają, co to znaczy być po jasnej stro-nie Mocy (np. być dobrym, prawym, postępować zgod-nie z ustalonymi zasadami itd.).6. Każda grupa formułuje i zapisuje na plakacie jeden punktokreślający postępowanie godne jasnej strony Mocy.Gotowa plansza z klasowym kodeksem wzorowanym nazasadach Jedi zostaje zawieszona w widocznym miejscu.Faza podsumowującaNauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Każdy z uczest-ników zajęć indywidualnie wykonuje zamieszczone w niejzadanie. Po zakończeniu pracy osoby chętne odczytująswoje odpowiedzi. Prowadzący podsumowuje zajęcia.Materiały dla nauczycielaCiekawostki dotyczące wybranych rycerzy JediYodaJedną z ważnych postaci w zakonie Jedi był liczący 900lat mistrz Yoda. Nie imponował posturą (66 cm wzrostu),ale znakomicie władał mieczemświetlnym.Przez ponad800 lat jako Wielki Mistrz Rady Jedi zajmował się szkole-niem młodych rycerzy. Gdy Imperium doszło do władzy,Yoda postanowił się ukryć i poczekać na kolejne pokole-nie silnych Mocą wojowników, do którego należał LukeSkywalker.ShutterstockObi-Wan KenobiObi-Wan Kenobi brał udział w wojnach klonów i uczyłmłodego Anakina Skywalkera korzystać z dobrodziejstwMocy. Jego uczeń opowiedział się jednak po stronie złai zdradził ideały Jedi. Gdy Imperium doszło do władzy,Obi-Wan ukrył się, by kiedyś powrócić i stawić czoła złuze swym nowym uczniem, Lukiem Skywalkerem.Mace WinduBył członkiem Rady Jedi. Walczył mieczem ofioletowymostrzu. Potrafiłwyczuć mrok w sercu Anakina. Niestety,zbyt późno odkrył intrygę Palpatine’a i został pierwsząofiarą Dartha Vadera.2KARTA PRACYWORKSHEET 4WOJNA NIKOGOWIELKIM NIE CZYNIZ podanych aforyzmów Yody wybierz ten, który jestwedług Ciebie najważniejszy. Uzasadnij swój wybór.Wojna nikogo wielkim nie czyni.Przywiązanie prowadzi do zazdrości. Cieniem chciwości jest ono.Pozbywać się wszystkiego ucz się, co boisz stracić się.Pamiętaj, czego się nauczyłeś. Ocalić cię to może!Niesamowity Wszechświat jest.Aby dotrzeć do celu, prostąścieżkąnie pójdziemy.Rozmiar to nie wszystko. Mniejsi w liczbie jesteśmy, ale więksi w umyśle.Pozostawiony nikt nie będzie.Wokół nas jest to, co potrzebujemy, aby wygrać.Oszukać was oczy mogą.Niegrzecznie jest się spóźniać.Nikogo w tyle zostawiać nie można.Imię i nazwiskoDataKlasa3 [ Pobierz całość w formacie PDF ]